Mužské problémy s močením nie sú nič výnimočné

Mužské problémy s močením nie sú nič výnimočné: Oplatí sa však zbystriť pozornosť

S pribúdajúcimi krížikmi na chrbte si každý z nás nesie ťažší kríž. Istotne to poznajú všetci tí, ktorí už dovŕšili päťdesiatku. Zdravotné problémy sa od vtedy začínajú hlásiť akosi častejšie. Medzi tie najčastejšie, ktoré trápia najmä pánov, sú problémy pri močení. Čo tieto zmeny signalizujú a kedy treba navštíviť odborníka?


O slovo sa hlási prostata

Po danom veku už začína väčšina mužov pociťovať problémy s vyprázdňovaním močového mechúra. Zatiaľ čo v mladosti nebol s prúdom moču nijaký problém a neraz bol aj predmetom detského súťaženia, v staršom veku už bohužiaľ slabne a namiesto stáleho toku, vychádza von prerušovane, alebo dokonca po kvapkách. Ak sa pri močení aj vy stretávate s podobnými nepríjemnosťami, rozhodne vyhľadajte lekára. Najčastejšou príčinou sú problémy s prostatou, ktoré môžu byť spôsobené tzv. benígnou hyperpláziou (nezhubné zväčšenie prostaty), alebo aj nádorom prostaty. Iné príčiny sú zriedkavejšie,“ vysvetľuje urológ MUDr. Marek Vargovčák.


Vek má na vašich problémoch podiel

Tak ako pri mnohývh iných zdravotných problémoch, aj pri týchto urologických nepríjemnostiach, hrá vek a starnutie človeka hlavnú rolu. „Problémy s prostatou prichádzajú s vekom. Zvlášť opatrný však treba byť, ak sa prostatické problémy už v rodine vyskytli napr. u otca. Problémy s močením u mladých ľudí sú väčšinou spôsobené inou príčinou,“ objasňuje špecialista. Nepríjemnosti, týkajúce sa obzvlášť urologickej oblasti, sú teda do značnej miery dedičné, a preto ak nimi trpeli starší členovia vašej rodiny, pravdepodobne ste to po nich zdedili.

Problémy daného charakteru musí posúdiť lekár

Rakovina prostaty je veľmi nebezpečná a zákerná, pretože v prvých – liečiteľných štádiách, je takmer bez príznakov. Aj slabý, či vynechávajúci prúd moču, však môže upozorniť na to, že niečo nemusí byť v poriadku. Preto by ste varovanie svojho tela nemali podceňovať a ísť sa radšej ukázať odborníkovi. „Každý muž po 50. roku života by mal absolvovať urologickú preventívnu prehliadku, ktorá je hradená z verejného zdravotného poistenia. V prípade, že má človek problémy s močením, je potrebné navštíviť urológa kedykoľvek,“ varuje košický odborník na urológiu, MUDr. Vargovčák.


Vyšetrenia sa nebojte

Mnoho mužov pokladá vyšetrenie u urológa za traumatizujúci zážitok rovnajúci sa hneď hororovému filmu. Zbavte sa týchto predsudkov! Veď ani pre ženy nie je návšteva gynekológa ničím príjemným, no osveta v tejto oblasti už pokročila a ženy chodia na pravidelné prehliadky úplne bežne, čo pomáha zachraňovať veľa životov. Je dôležité, aby sa podobná forma osvety šírila aj medzi silnejším pohlavím. „Vyšetrenie u urológa nie je žiadnym strašiakom. Trvá iba pár minút v rámci ktorých sa lekár s pacientom porozpráva, vyšetrí moč, odoberie krv, urobí ultrazvukové vyšetrenie a fyzikálne vyšetrenie,“ ozrejmuje špecialista.


Lieky vám pomôžu

Liečba daných problémov je v súčasnosti na vysokej úrovni a je do veľkej miery účinná. „Existuje veľmi účinná farmakologická liečba. V určitých prípadoch je indikovaná liečba chirurgická. Chcem však zdôrazniť, že akúkoľvek liečbu by mal indikovať urológ. Samoliečiteľské postupy môžu skôr poškodiť ako pomôcť,“ varuje špecialista, ktorý tak neodporúča iba liečenie sa doma, rozličnými prírodnými produktmi či čajmi a dodáva: „Podľa v súčasnosti dostupných výsledkov dlhodobých štúdií je za účinnú liečbu považovaná farmakoterapia ev. chirurgická liečba. Všetko ostatné sú iba doplnkové formy. Vždy je však dobré poradiť sa s urológom.“


Existuje veľmi účinná farmakologická liečba. V určitých prípadoch je indikovaná liečba chirurgická. Chcem však zdôrazniť, že akúkoľvek liečbu by mal indikovať urológ. Samoliečiteľské postupy môžu skôr poškodiť ako pomôcť

Nehazardujte so zdravím

Pri zdravotných problémoch ide vždy hanba bokom. Pár minút ostychu predsa vydržíte, a ak už nie kvôli sebe, tak aspoň kvôli svojim blízkym, ktorí o vás určite nechcú prísť. „Zanedbať akékoľvek ochorenie je nebezpečné. V prípade nezhubného ochorenia prostaty, môže dôjsť časom až k poškodeniu obličiek a ich zlyhaniu. V prípade rakoviny prostaty, nebezpečenstvo vyplýva z rastu nádoru a jeho šírenia do celého tela,“ upozorňuje urológ, MUDr. Marek Vargovčák

25. Máj, 2015
MUDr. Marek Vargovčák