„Cvrknete“ si občas mimo toalety aj vy?

„Cvrknete“ si občas mimo toalety aj vy? Zistite ako s únikom moču účinne bojovať.

Únik moču je nepríjemná zdravotná komplikácia, ktorá sa po určitom veku ozve u mnohých ľudí. Neraz ju pripisujú práve pribúdajúcim rokom a hanbia sa o nej hovoriť ešte aj pred lekárom, pretože ide o príliš osobný problém. Je síce pravdou, že vek je jednou z hlavných príčin vzniku inkontinencie, no na druhej strane nie je potrebné sa hanbiť a zbytočne s ňou žiť, keď si s ňou môžete jednoducho poradiť.


Trápi až 25% žien

Riziko inkontinencie rastie spolu s pribúdajúcim vekom. Postihnúť však môže aj mladšie generácie a to najmä po rozličných operáciách v danej oblasti, alebo u žien po pôrode. „Inkontinencia moču postihuje mužov a ženy v pomere 1:2, ale zvyšujúcim sa vekom sa pomer postupne vyrovnáva. Na Slovensku trpí určitým stupňom inkontinencie moču cca 25 percent žien, t.j. zhruba 530 tisíc. U mužov bohužiaľ tento počet nevieme,“ vysvetľuje urológ, MUDr. Marek Vargovčák.


Hanba nie je na mieste

Hlavným „zádrheľom“, ktorý tento problém ešte viac zhoršuje, je pocit hanby či poníženia pri zverení sa s niekomu inému. A to aj v prípade, že by druhá osoba mala byť lekár, ktorý ho dokonca dokáže vyriešiť a to buď úplne, alebo aspoň z veľkej časti. „Inkontinencia moču je veľmi široký pojem. Môže vznikať z rôznych príčin. Dôležité je ale, aby sa ľudia nehanbili o tom hovoriť a navštívili urológa. Pretože súčasná medicína dokáže veľmi výrazne týmto pacientom pomôcť. Únik moču neohrozuje pacientov na živote, avšak výrazne obmedzuje ich sociálne aktivity. Niekedy tomu hovoríme "sociálna smrť",“ vysvetľuje košický špecialista na urológiu, MUDr. Vargovčák.

Aké sú rizikové faktory?

Nielen vek úzko súvisí s rozvojom inkontinencie, rizikových faktorov je podľa odborníka viacero: „Významným rizikovým faktorom úniku moču u žien je obezita. Niektoré formy inkontinencie sa dajú pekne liečiť kombináciou cvikov panvového dna a redukciou hmotnosti. Ďalšími rizikovými faktormi sú vek, tehotenstvo, počet a charakter pôrodov, operácie v panve a menopauza. U mužov sú to vek, chronické infekcie močových ciest a stavy po operáciách prostaty,“ objasňuje MUDr. Marek Vargovčák.


Významným rizikovým faktorom úniku moču u žien je obezita. Niektoré formy inkontinencie sa dajú pekne liečiť kombináciou cvikov panvového dna a redukciou hmotnosti. Ďalšími rizikovými faktormi sú vek, tehotenstvo, počet a charakter pôrodov, operácie v panve a menopauza. U mužov sú to vek, chronické infekcie močových ciest a stavy po operáciách prostaty

Dá sa jej predchádzať – ako?

V prípade, že vás inkontinencia ešte netrápi, no už sa nachádzate v „rizikovom veku“, najlepšie proti nej bojovať ešte pred tým, ako vystrčí svoje chápadlá, pretože potom to už pôjde ťažšie. „Určitým formám inkontinencie sa dá predchádzať napr. udržiavaním správnej telesnej hmotnosti, posilňovaním svalov panvového dna alebo redukciou príjmu kofeínu, sýtených nápojov a obmedzením fajčenia,“ radí skúsený špecialista.


Ako posilňovať svaly panvového dna?

Je dobré precvičovať si ich v prípade prevencie, no aj vtedy, ak už inkontinenciou trpíte. V prvom vedieť, ktoré svaly precvičiť. Veľa ľudí to robí zle. Svaly panvového dna sú tie, ktoré stiahnete vtedy, keď chcete počas močenia nasilu prestať. Tieto svaly potom môžete precvičovať (sťahovať smerom dovnútra) v sade, ľahu, stoji a kdekoľvek sa nachádzate. Ako na to? Stiahnite svaly na niekoľko sekúnd (6-8) a rovnaký čas potom oddychujte. Postupne čas predlžujte. Opakujte desaťkrát a trikrát denne. Na konci môžete svaly opakovane tri, štyrikrát stiahnuť aj rýchlo za sebou.


Dá sa vyliečiť

Únik moču je zdravotným problémom, ktorý sa dá vyliečiť. Ľahšie formy sa dajú liečiť pomocou rôznych cvikov, ktoré vám nariadi urológ, v kombinácii s režimovými opatreniami. „Ťažšie formy operujeme. Najčastejšou operáciou je zavedenie špeciálnej pásky pod močovú rúru. Niektoré formy úniku moču sa liečia liekmi, alebo kombináciou operácie a liekov,“ vysvetľuje odborník, ktorý hovorí, že inkontinencia sa dá vyliečiť úplne.


Únik moču môže znamenať vážnu chorobu

Preto je potrebné, aby ste tento problém nepovažovali za banálny a nehodný pozornosti a nepovýšili vašu pýchu nad zdravie. „Pri úniku moču je potrebné vždy navštíviť lekára. Únik moču môže byť totiž aj príznakom závažnejších chorôb, a preto to určite netreba podceniť,“ zdôrazňuje potrebu odborného vyšetrenia a posúdenia stavu špecialista.

Poisťovňa vám preplatí vložky aj plienky

V prípade, že sa zveríte do lekárskych rúk, potešíte aj vašu peňaženku: „Vyšetrenie je plne verejným zdravotným poistením. Ak špecialista, teda urológ rozhodne, že iná možnosť liečby nie je, tak je možné predpísať pacientom pomôcky pri inkontinencii, teda vložky, plienky a podobne. Zdravotné poisťovne tieto pomôcky uhrádzajú,“ vysvetľuje odborník, MUDr. Marek Vargovčák.

25. Máj, 2015
MUDr. Marek Vargovčák